Τετάρτη 3 Δεκεμβρίου 2014

'A Eφήβων ΕΣΚΑΝΑ:Nίκη του Πανιωνίου επι του τυπικά γηπεδούχου Ολυμπιακού με 62-73(12-21,25-41,45-52) στο κλειστό του Βαρίκας.

Ένα πολύ όμορφο και συναρπαστικό παιχνίδι έγινε σήμερα το βράδυ στο κλειστό του Βαρίκας ανάμεσα στον τυπικά γηπεδούχο Ολυμπιακό και τον Πανιώνιο στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Ά κατηγορίας Εφήβων της ΕΣΚΑΝΑ.
Ο Πανιώνιος πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ δείχνοντας  ότι βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση(2-7,8-13,10-17) κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ του με 12-21.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να ανακόψει τον καλό ρυθμό του αντιπάλου του με αποτέλεσμα η διαφορά των πόντων να μεγαλώσει (18-25,25-36) ο Πανιώνιος πήγε στα αποδυτήρια με το 25-41 υπέρ του.

Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά για την ομάδα του Ολυμπιακού ο οποίος παρότι έχανε με 16 πόντους διαφορά μπόρεσε από την αρχή του τρίτου δεκαλέπτου να πιέσει τον Πανιώνιο (με πολύ καλό  τον Μουράτο)και  να φέρει το παιχνίδι σχεδόν στα ίσα δύο λεπτά πριν το τέλος του 43-49.
Στο τέταρτο  δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός τα έδωσε όλα για να μπορέσει να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά,κατάφερε και μείωσε σε 50-54 επτά λεπτά πριν την λήξη του αγώνα,αλλά η μεγάλη του αστοχία  στις ελεύθερες βολές αλλά και κάποια λάθη των παικτών του έδωσαν αρχικά με δύο συνεχόμενα τρίποντα των παικτών του Πανιωνίου(50-57,50-60)την ευκαιρία να ανασάνει και σιγά σιγά να καταφέρει διατηρώντας την καλή του απόδοση κυρίως τα τελευταία λεπτά να πάρει την νίκη με 62-73  στο σημερινό αγώνα από ένα πολύ καλό και δυνατό αντίπαλο.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής(Εskana.gr)

ΑΕ ΣΟΥΡΜΕΝΩΝ-ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ 53- 67
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ- ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 62- 73
ΜΙΛΩΝ ΑΟΝΣ- ΕΝΩΣΗ ΤΡΑΧΩΝΩΝ-ΔΙΑ ΑΛΙΜΟΥ 54- 55
ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ- ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ 75 -66
ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 5.12)
ΚΡΟΝΟΣ ΓΣ- ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΑΟ 67- 55

Tον αγώνα παρακολούθησε σχεδόν όλη η ομάδα των Εφήβων του Ικαρου Καλλιθέας.(Παπαδάκης,Ναούμης,Σκούφης,Σκορδάς,Ντουζίδης,Βλάχος)

Συντριπτική νίκη και για την παιδική ομάδα του Πανιωνίου επι του Ολυμπιακού με 20-76(4-20,11-47,11-60)