Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 2014

ΕΣΚΑΝΑ Παμπαίδες:ο Ικαρος Καλλιθέας ΙΙ(2001) νίκησε και την Ελευθερία Μοσχάτου με 47-37(7-8,15-19,32-30).

Mε σθένος στα τελευταία λεπτά του αγώνα  οι μικροί αθλητές του Διονυσόπουλου  νίκησαν και την Ελευθερία Μοσχάτου με 47-37 και έτσι πέτυχαν να ξεκινήσουν  στο πρωτάθλημα Παμπαίδων της ΕΣΚΑΝΑ αρκετά εντυπωσιακά έχοντας πετύχει σε  δύο αγώνες δύο νίκες(πρώτη με Πειραϊκό εκτός έδρας).Να επισημάνουμε οτι τα παιδιά του Ικαρου ΚαλλιθέαςΙΙ  έχουν γεννηθεί το2001 και συναγωνίζονται ομάδες που αγωνίζονται οι περισσότερες με παιδιά που γεννήθηκαν το 2000.
Ο Ίκαρος Καλλιθέας ξεκίνησε αρκετά νευρικά το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με αποτέλεσμα να είναι αρκετά άστοχος(1-6,3-8) όμως στην συνέχεια βελτιώθηκε προς το καλύτερο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 13-8, αλλά όμως πολύ γρήγορα αντέδρασε η Ελευθερία Μοσχάτου και πέτυχε  το 13-13 και να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της με 15-19.Σε αυτό το πρώτο μέρος του αγώνα είχαμε καλές άμυνες και από τις δύο ομάδες και λίγα καλάθια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ είχε αρκετές διακυμάνσεις με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνει ακόμη ποιο συναρπαστικό(16-19,22-21,22-26,28-28) όπου βρήκε τον Ίκαρο Καλλιθέας να προηγείται με την λήξη του 32-30.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και  οι δύο  ομάδες  προσπάθησαν   για την νίκη μιας και μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν ισοδύναμες,όμως η καλή ψυχραιμία των παικτών του Διονυσόπουλου φάνηκε στα δύσκολα σημεία του αγώνα αλλά   και η αποβολή με πέντε φάουλ του Μπουρτσούκη(Ελευθερία)είχαν την σημασία τους με αποτέλεσμα να φτάσουν  σήμερα στο κλειστό της Λάμπρου Κατσώνη να πετύχουν την δεύτερη νίκη τους για το πρωτάθλημα των παμπαίδων της ΕΣΚΑΝΑ.