Κυριακή 2 Νοεμβρίου 2014

Γ' Εθνική:To πρώτο τρίποντο για τον Εθνικό επιβλήθηκε δύσκολα της Γλυφάδας με 1-0 στο γήπεδο του Μοσχάτου.

Σε ένα αγώνα  που ήταν  σημαντικός  για την ομάδα του Εθνικού  επικράτησε με
1-0 της Γλυφάδας με τον Παυλάκη "χρυσό" σκόρερ.

Ο Εθνικός είχε κατοχή μπάλας αλλά η αμυντική λειτουργία  της Γλυφάδας με διπλή ζώνη άμυνας δεν του  επέτρεπε  να κάνει φάσεις όσο και αν οι παίκτες του Χατζηαλέξη προσπαθούσαν. Μόνη καλή φάση  στο πρώτο ημίχρονο  για τους "κυανόλευκους" ήταν ένα σουτ του Παυλάκη που δεν ανησύχησε τον Μακρυωνίτη.

Στην επανάληψη ήμασταν στο ίδιο έργο θεατές. Κατοχή μπάλας  διπλή ζώνη άμυνας  με εκτελέσεις φάουλ από Παπανικόλα  που δημιούργησε πονοκεφάλους στην αντίπαλη άμυνα με τον Μακρυωνίτη να αποκορούει και εν συνεχεία η αντίπαλη άμυνα.  ενώ από την άλλη, η Γλυφάδα προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις με Καραγιάννη και Μπότα χωρίς επιτυχία.
  Από κει και πέρα όσο περνούσε η ώρα, ο Εθνικός πίεζε, με τον Χατζηαλέξη να "φορτώνει" την επίθεση με Σταφσουλάι και Τογρού  και τελικά στο 90' η πίεση ευοδώθηκε όταν από γέμισμα του Χαλκιά και σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα, ο Παυλάκης με ωραίο γύρισμα στην περιοχή σχεδόν στην περιοχή του πέναλτι έκανε το 1-0,που του έδωσε το πρώτο τρίοποντο για την φετινή χρονιά για το πρωτάθλημα της 'Γ Εθνικής(4ος ομιλος) που συμμετέχει.O Eθνικός σε 5 αγώνες έχει 6 βαθμούς

Αποτελέσματα 5ης αγωνιστική (4ος ομιλος)
Γιούχτας-Ηρόδοτος 0-0 ΤΕΛΙΚΟ
Ηλυσιακός-Κισσαμικός 1-1 ΤΕΛΙΚΟ
Κηφισιά-Ιωνικός 1-1 ΤΕΛΙΚΟ
ΠΑΟ Κρουσώνα-Αστέρας Βάρης 0-1 ΤΕΛΙΚΟ
Ατρόμητος Πειραιά-Τριγλία Ραφήνας 1-1 ΤΕΛΙΚΟ
Εθνικός Πειραιά-ΑΟ Γλυφάδας 1-0 ΤΕΛΙΚΟ
Νέα Ιωνία-Αναγέννηση Ιεράπετρας 3-0 ΤΕΛΙΚΟ