Κυριακή 2 Νοεμβρίου 2014

B' Eθνική:Kαλή εμφάνιση για τον Ικαρο Καλλιθέας παρά την ήττα του απο τον δυνατό γηπεδούχο Φάρο Κερατσινίου με 102-87.

Ο Ίκαρος αυτή την φορά στο τρίτο  εκτός έδρας αγώνα του με τον Φάρο Κερατσινίου παρουσιάστηκε αρκετά μαχητικός όπου πάλεψε να πετύχει κάτι καλύτερο και δυσκόλεψε τον δυνατό αντίπαλό σχεδόν μέχρι το τέλος του .
Ο Ίκαρος με καλές διαθέσεις σήμερα και σε πολύ καλή ημέρα τον Βουγιούκα κατάφερε από την αρχή του αγώνα  να ακολουθεί στο σκορ τον αντίπαλό του και να μην το αφήνει να πάρει ανάσα
(4-2,8-11,18-11,21-12,24-21 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 27-24), στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα ποιο καλύτερος όπου στο  7'46'' πριν το τέλος του κατάφερε να ισοφαρίσει σε 31-31  και να έτσι να προβληματίσει τον αντίπαλο σε μεγάλο βαθμό,το ημίχρονο τελείωσε με τον Φάρο Κερατσινίου μπροστά στο σκορ με 5 πόντους(51-46) και τις δύο ομάδες αρκετά παραγωγικές και τον φίλαθλο κόσμο να απολαμβάνει τον αγώνα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ίκαρος Καλλιθέας πίεσε αρκετά  και πάλι και ήταν σε όλη την διάρκειά του κοντά στο σκορ αφήνοντας ελπίδες ότι θα καταφέρει να ανατρέψει μέχρι το τέλος το εισβάρος του αποτέλεσμα(53-51,59-55,65-61,73-63,76-69).
Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο  όπου έπαιξαν ρόλο οι λεπτομέρειες και σε αυτό ήταν καλύτερος ο Φάρος Κερατσινίου,  εκμεταλλεύτηκε την κούραση των παικτών του Ικάρου Καλλιθέας(αλλά και την αδυναμία του να πιέσει στην μπροστινή γραμμή,ίσως ο προπονητής του Ικαρου Λιόγκας να έπρεπε να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής στο Ιορδάνογλου που για εμάς όσο έπαιξε μας άρεσε) τελικά με υπεροχή στην επίθεση πέτυχε τέσσερα καθοριστικά  τρίποντα   όπου διαμόρφωσαν το τελικό σκορ (79-69,83-71,89-78,98-82,102-87).

Την επόμενη αγωνιστική ο Ικαρος Καλλιθέας θα αγωνιστεί εντός έδρας με τον Γ.Σ Αμαρουσίου

Τον αγώνα διετήτευσαν οι:   Μηλαπίδης-Τσαχάκης

Τα δεκάλεπτα του αγώνα (27-24,51-46,76-69,102-87)

Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Πετροδημόπουλος 10, Μοσχοβίτης 6, Κουντουράς 4, Καραλής, Χανιάς, Στογιάνοβιτς, Κομποδιέτας 19 (3), Σιούτης 29 (3), Λυκογιάννης 4, Μαγκουνής, Κατούφας 20, Παπαδόπουλος Α. 10 (2)

Ίκαρος Καλλιθέας (Λιόγας): Σκόρδας, Ντουζίδης 3 (1), Χούμας 20 (1), Σκούφης 3 (1), Κούρτης 10 (1), Ιορδάνογλου 4, Τζώλος 19 (3), Παπαδάκης, Βλάχος, Πέρδι 12 (2), Βουγιούκας 16 (1)