Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2014

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ικαρος παρά την ήττα με 79-72 που δέχτηκε στα τελευταία λεπτά στον εκτός έδρας αγώνα του με τον Δούκα.

Ο Ικαρος Καλλιθέας ήταν πολύ καλός και ισάξιος του αντιπάλου του Δούκα στην σημερινή αναμέτρηση που έγινε στο δημοτικό στάδιο του Αμαρουσίου στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Β΄Εθνικής(Νότιος όμιλος)

Ο Ίκαρος  σήμερα έπαιξε πάρα πολύ καλά και από τα πρώτα λεπτά του αγώνα είχε το προβάδισμα (9-15,15-21 κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το σκόρ υπέρ του με 18-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο παρότι ο Δούκας κατάφερε και ισοφάρισε τον αγώνα σε 26-26 (6',17'' ) στην συνέχεια η ομάδα της Καλλιθέας αντέδρασε (παρότι τραυματίστηκε ο Ντουζίδης και αποχώρησε από τον αγώνα)  κερδίζοντας πολλά αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ κατάφερε να πάει στα  αποδυτήρια  με το σκορ 33-41 υπέρ του δείχνοντας ότι δύσκολα θα του ξέφευγε η νίκη.

Όμως στην επανάληψη παρότι και πάλι ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε στο σκορ με
38-50(διαφορά 12 πόντοι) έξι λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου,η αποβολή του Χούμα σε εκείνο το σημείο με 5 φάουλ  ήταν καθοριστική  και πολύ γρήγορα ο Δούκας μέσα σε 3' λεπτά μπόρεσε να μειώσει σε   47-50 και στην συνέχεια ένα λεπτό πριν την λήξη του πήρε το προβάδισμα  με 54-53 κλείνοντας το σκορ με 56-54 υπέρ του.

Τα παιδιά του Λίογκα στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν το έβαλαν κάτω και με πολύ καλό τον Τζιόλο μπόρεσαν  και πήραν  ξανά προβάδισμα  με 58-59 και 58-61στο (5'42''), όμως  η αποβολή του Παντελή Σκορδά  με 5 φάουλ πέντε λεπτά πριν την λήξη του αγώνα ήταν καθοριστική με αποτέλεσμα στην συνέχεια ο Δούκας να το εκμεταλλευτεί, ποιο πλήρης και ποιο εύστοχος κυρίως στις ελεύθερες βολές πήρε μία νίκη πολύ δύσκολα από τον ισάξιο αντίπαλό του Ίκαρο Καλλιθέας.

Ο Ικαρος μπορεί να έχασε σήμερα αλλά η απόδοση της ομάδα ήταν πολύ καλή(απουσίαζαν  οι Βουγιούκας,Ιορδάνογλου λόγω τραυματισμού) και σίγουρα στην συνέχεια φαίνεται ότι όλα θα βελτιωθούν προς το καλύτερο και  θα έρθουν περισσότεροι βαθμοί που θα την ανεβάσουν ακόμη ποιό ψηλά στην βαθμολογία.

Τον αγώνα διετήτευσαν οι Μπούκας και Μαραμάς

ΔΟΥΚΑΣ (Γιαννόπουλος): Μπουρδάνος 19 (2), Γιαννάκης 9, Σταθόπουλος, Οικονομόπουλος 4 (1), Ζακυνθινός 23 (2), Θέμης 1, Κεφάλας, Φέος 5, Ζευκιλής 18

ΊΚΑΡΟΣ (Λιόγας): Ντουζίδης 2, Χούμας 11, Κούρτης 10 (1), Τζώλος 24 (1), Ζαφείρης 3 (1), Πέρβι 12 (1), Σκορδάς 10, Κουρέπης, Σκούφης.
Τον σημερινό αγώνα παρακολούθησαν και δύο μορφές του  μπάσκετ (Οι διεθνείς παίκτες και προπονητές   Παναγιώτης Γιαννάκης και  ο  Βαγγέλης Αλεξανδρής).