Τετάρτη 12 Νοεμβρίου 2014

Σημαντική νίκη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΝΑ για την Εφηβική ομάδα του Ικαρου Καλλιθέας επι του Πανιωνίου με 56-76.

Σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση βρέθηκε η ομάδα του Ικαρου Καλλιθέας απέναντι στον Πανιώνιο στο κλειστό στάδιο του "Βαρίκας" και πέτυχε  μια πολύ  σπουδαία   νίκη με 56-76 , που του δίνει σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του πρωταθλήματος της Ά Κατηγορίας της ΕΣΚΑΝΑ.

Τα παιδιά του Παπαδάκη και Λιόγκα  απο την αρχή του αγώνα είχαν το πάνω χέρι και έδειξαν ότι δύσκολα θα τους ξέφευγε η σημερινή νίκη.Ηταν ανώτεροι των αντιπάλων τους όπου πολύ γρήγορα απο το πρώτο δεκάλεπτο πέτυχαν να πάρουν μία πολύ καλή διαφορά πόντων12-21(4-7,7-16,9-18)Στην συνέχεια έχοντας  καλή και σταθερή απόδοση (όπου σε κάθε δεκάλεπτο πετύχαιναν περίπου
είκοσι πόντους) κατάφεραν να πάρουν το ρόζ φύλλο του αγώνα και έτσι να πετύχουν μία πολύ σημαντική νίκη που τους κρατάει πρώτους στην βαθμολογία και αήττητους και με καλή ψυχολογία για την συνέχεια  του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα (12-21,25-41,41-60,56-76).

Tον αγώνα διετήτευσαν οι  Διμπινούδης Αντερριώτης
Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής (πηγή eskana.gr)

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ- Π ΦΑΛΗΡΟ 71 -58
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ 59- 62
ΑΕ ΣΟΥΡΜΕΝΩΝ-ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΜΙΛΩΝΑΣ 54- 48
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 56 -76
ΕΝΩΣΗ ΤΡΑΧΩΝΩΝ-ΔΙΑ ΑΛΙΜΟΥ ΚΡΟΝΟΣ ΓΣ 33- 69
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ  ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 47- 61

Την ήττα όμως γνώρισαν οι Παίδες της ομάδας του Ικαρου Καλλιθέας απο την πολύ δυνατή ομάδα του Πανιωνίου σε αγώνα που έγινε νωρίτερα στο κλειστό του "Βαρίκας "για το πρωτάθλημα της α' κατηγορίας της ΕΣΚΑΝΑ
με 77-32(22-10,36-21,58-31).