Τρίτη 29 Απριλίου 2014

Πρωταθλητής Παίδων της ΕΣΚΑΝΑ ο Ικαρος Καλλιθέας που σήμερα νίκησε μέσα στο "Βαρίκας" τον Πανιώνιο με 70-71 και έκανε το 2-0 σε νίκες.

Πολύ καλά ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα του Ικάρου Καλλιθέας καταφέρνοντας να προηγηθεί στο πρώτο πεντάλεπτο με 6-11 από εκεί και μετά "κόλλησε" αδικαιολόγητα και ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά στο σκορ 17-11(ο Ίκαρος δεν σκόραρε για δυόμισι λεπτά) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 22-14 υπέρ της ομάδας της Νέας Σμύρνης  παίρνοντας έτσι  μία καλή διαφορά 8 πόντων.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν και πάλι θετικά για τον Ίκαρο,  κατάφερε για πέντε λεπτά και  άφησε άποντο τον Πανιώνιο,  έκανε το σκόρ 22-27.
Ο Πανιώνιος κατάφερε και μείωσε σε 27-32 και έκλεισε το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά στο σκορ την ομάδα της Καλλιθέας με 29-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυναμικά στα ΄στο πρώτο ενάμιση λεπτό κατάφερε να προηγηθεί με 36-35.Στην συνέχεια παίρνοντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ έκανε το 43-38  στο 6'54'' πριν την λήξη του δεκαλέπτου.Ο Ίκαρος όμως στην συνέχεια αντιστάθηκε αρκετά και μπόρεσε να ισοφαρίσει τον αγώνα στο 3'13 πριν το τέλος,στην συνέχεια υπήρξε η ομορφιά όπου το σκορ είχε πολλές διακυμάνεις για τις δύο ομάδες (44-45,48-47,49-49,51-50)  έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με τον Πανιώνιο να προηγείται με  54-52 και να δείχνει ότι όλα θα κριθούν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο και πάλι οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (56-52,56-56,63-63 στο 37' )Από εκεί και μετά μίλησε ο δυναμισμός των παιδιών του Ικάρου Καλλιθέας όπου πέτυχαν δύο τρίποντα με τον Παπαδάκη και Σκούφη και στο 44' ο Κουρέπης  έκανε το 63-71.

Όμως ο Πανιώνιος με ένα 7-0 έκανε το τελικό 70-71.

Ο Ίκαρος με την νίκη του αυτή έγινε πρωταθλητής ΈΣΚΑΝΑ σημειώνοντας δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.Προκρίθηκε στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος που θα γίνει στα τέλη Ιουνίου στην Χαλκίδα (Κάνηθος). Εκεί έχουν ήδη προκριθεί Εκπ. Μαντουλίδη , ΑΣΕ Δούκα , Παναγίτσα Χαλκίδας , Τιτάνες Δράμας και Απολλωνιάδα Πάτρας .

Τα δεκάλεπτα του αγώνα (22-14,29-35,54-52,70-71)

Διαιτητές: Μανουσόπουλος , Μπούκας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δεγαΐτας): Γεωργούλης, Μωραΐτης 21(5), Γεωργιάδης 8(1), Κοψιάς 8(1), Μπίρης 3(1), Μελισσουργός 5, Σπέντζος 5, Καπρής 10, Χριστόπουλος 3(1), Δούκας 7, Λιούνης

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ζαφειράκης ,Βαληνδράς): Αλεξανδρόπουλος Θ. , Δήμος 2, Πασσαλίδης 4, Σκούφης 14(2), Τάρλας 7, Παπαδάκης 18(1) , Μακρυθανάσης , Ζορμπάς , Σάλεχ 7, Αλεξανδρόπουλος Η. Κουρέπης 7 , Μακρίδης 12(1)

Πριν τον αγώνα τιμήθηκε και η εφηβική ομάδα του Πανιωνίου για την κατάκτηση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος που έγινε στα Τρίκαλα.