Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2014

ΕΣΚΑΝΑ:Nίκες εντός έδρας για τις ομάδες (Παιδικό και Εφηβικό) του Ικαρου Καλλιθέας επι των ομάδων του Πρωτέα Βούλας με 63-42(16-730-17,46-27,63-42) και 68-67(14-21,29-40,48-52,68-67) αντίστοιχα.

είχαν την τύχη να το απολαύσουν.

H ομάδα του Ικάρου έδειξε να έχει τεράστια ψυχικά αποθέματα ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου μπόρεσε να ανατρέψει το εισβάρος της  29-40(σκορ πρώτου ημιχρόνου).
Αρχικά δείχνοντας αρκετό δυναμισμό στο δεύτερο μέρος μπόρεσε μέσα σε 7 λεπτά     να ισοφαρίσει σε 46-46 ,παρόλα αυτά  όμως ο καλός και ισοδύναμος Πρωτέας μπόρεσε να ανακάμψει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου κάνοντας το 48-52,αλλά και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου κάνοντας το 48-56,ο Ίκαρος δείχνοντας ομάδα με πείσμα και θέληση για την νίκη κατάφερε  3'40'πρίν το τέλος  να μειώσει την διαφορά σε δύο πόντους(57-59).
Όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα του Πρωτέα έκαναν το σκορ 59-65  περίπου τρία λεπτά πριν την λήξη.Πάλι ένα τρίποντο για τον Ίκαρο στο 2'26''  διαμόρφωσε το
62-65,αλλά και το δίποντο στο 1'.45'' έφερε την διαφορά στον έναν πόντο και όλα πλέον φάνηκαν να έχουν δραματικό τέλος και 33''  πριν την λήξη πέρασε μπροστά ο Ίκαρος με 66-65 αλλά με ένα δίποντο 22''  πήρε την πρωτοπορία και πάλι ο Πρωτέας.
Το συγκλονιστικό  τέλος  έδωσε ο Περσίδης 13'' γράφοντας το τελικό 68-67 υπέρ του Ικάρου.