Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2014

Δεύτερη φορά σήκωσε το Κύπελλο της ΕΣΚΑΝΑ μέσα στο Μοσχάτο ο Εθνικός που νίκησε στον τελικό τον αξιόμαχο Πρωτέα Βούλας με 77-83

Ίσως ένας από τους καλύτερους τελικούς των τελευταίων χρόνων έγινε σήμερα στο κλειστό  γήπεδο του Μοσχάτου ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες τον Εθνικό Πειραιώς και Πρωτέα Βούλας  που έπαιξαν κατά διαστήματα ποιοτικό  μπάσκετ με καλές εναλλαγές μεταξύ των παικτών  ομαδικές προσπάθειες αλλά και προσωπικές ενέργειες  που πολλές φορές ξεσήκωσαν την κατάμεστη κερκίδα.Οι ομάδες προσπάθησαν για το καλύτερο αναζητώντας η κάθε μία με τον δικό της τρόπο την νίκη που θα της έδινε το κύπελλο της ένωσης.

Ο Πρωτέας Βούλας μέχρι το τέλος προσπαθούσε να πάρει την νίκη μέσα από τα χέρια του Εθνικού που  τον περισσότερο χρόνο είχε το προβάδισμα στο σκορ(μόνο στο πέμπτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου το έχασε 51-50 ο Πρωτέαςπέρασε μπροστα ) η Ομάδα της Βούλας έπαιξε στα ίσα τον αντίπαλό της και δεν θύμησε ότι είναι ομάδα της Β ΕΣΚΑΝΑ αλλά κατί πολύ περισσότερο.Παρότι δεν κατάφερε να ξεκινήσει καλά το πρώτο δεκάλεπτο  έχανε με
14-22 στην συνέχεια σιγά-σιγά κατάφερε να εκμηδενίσει την διαφορά και να πάει στα ίσα τον αγώνα τον οποίο  έχασε στις λεπτομέρειες και τον πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο Εθνικός έδειξε την δυναμική του ιδιαίτερα την ώρα που πέρασε μπροστά η αντίπαλος ομάδα πολύ γρήγορα ξαναπήρε το προβάδισμα και με κανένα τρόπο δεν άφησε πλέον να γίνει ξανά ανατροπή και να μπει σε προβλήματα.
Το σίγουρο είναι ότι ο κόσμος (περίπου οκτακόσια άτομα) απόλαυσαν τον σημερινό αγώνα   τους έμειναν οι καλύτερες εντυπώσεις, φεύγοντας αρκετά ικανοποιημένοι για την αξία αυτού του τελικού.

Διαιτητές: Κορομηλάς ,Ψαριανός , Τσαρούχα

Δεκάλπετα του αγώνα : 14-22, 38-42 , 57-62, 77-83

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μανουσέλης , Τσεμπέρης/Ποδαράς): Καπώνης , Κονδύλης 3(1), Γεώργαρος 23(5/7 διπ., ½ τρ., 10/10 βολ., 3 ασίστ  , 3 κλεψ. ) , Σίμος , Τσελέκος 4, Αθηνιώτης , Κοκαλιάς 8 (6 ριμπ., 4 ασίστ ) Βαρδαβάς 22(8/15 διπ., 6/7 βολ., 6 ριμπ., 5 ασίστ), Θώδης 6 , Γάργαλης 5(1/1τρ.), Πεφάνης 2, Πέτσας 4
Στατιστική : 22/44 διπ., 3/5 τριπ., 24/29 βολ., 23 ριμπ., 16 ασιτς , 8 κλεψ., 11 λαθ.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σορώτος,  Γούναρης):   Τραφαλής 5 , Ψυλέας 12 μ(10/10 βολ., 6 ριμπ.), Καρυπίδης 4, Κουκάς 24(2/5 διπ., 5/10 τριπ., 5/5 βολ, 4 ασίστ),  Γιανναλέτσος 20(8/12 διπ., 4/6 βολ., 6 ριμπ. , 2 ασίστ) Βαρθακοκοίλης  5 , Παγώνης 1, Μούκας 9(3/6 τρ., 3 ασίστ), Τάγαρης 1 , Μουλάς , Ζώρζος 2