Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2014

Παραλίγο να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να πάρει την νίκη η Ελευθερία Μοσχάτου επι του Πορφύρα που ένω έχανε με 18 πόντους διαφορά (24-42) κατάφερε λίγο πρίν το τέλος(2',32'') να ισοφαρίσει σε 69-69 αλλά τελικά έχασε με 76-80(16-26,31-47,53-65,76-80).

Μεγάλη προσπάθεια κατέλαβε η ομάδα μας απέναντι σε μια από τις πιο ισχυρές ομάδες του πρωταθλήματος. Ο Πορφύρας είχε επιβάλει  στο πρώτο  μέρος το παιχνίδι του, με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας  ( 1π 6/7 , 2π 10/12 , στην β περίοδο 6/6- 3π 7/15 ), έδειχνε ανίκητος.  Η εικόνα αυτή δεν άλλαξε ελαφρά στην 3η περίοδο, αλλά ταυτόχρονα ανέβηκε η δική μας παραγωγικότητα, με τελική κατάληξη μια  εντυπωσιακή αντεπίθεση στην 4η περίοδο και την προσωρινή ισοφάριση 69-69  στο 3ο λεπτό προ του τέλους. Τελικά ο Πορφύρας κατάφερε να πάρει τη νίκη με την ψυχή στο στόμα, ενώ εμείς είχαμε παράπονα για μια φάση βημάτων του αντιπάλου στο τελευταίο λεπτό,  που τελικά απέφερε προβάδισμα 3 πόντων στον Πορφύρα. Όπως και να χει η προσπάθεια των παικτών μας ήταν εξαιρετική, και παρά την βαθμολογική μας θέση θα παλέψουμε όλα τα παιχνίδια ως το τέλος.

Διαιτητές: Γκαμήλη , Καλογερόπουλος

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. (Τσαραπατσάνης -Παπαναστασίου): Σονίδης 5,  Παυλιάς 9(1)
Δέλλιος 15(1), Νώντας 10, Βασιλόπουλος 5, Τζαφέρης 16(2),  Πέτσης 1, Μαρκουίζος 13(1) , Λουκάτος 2

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Κλιγκόπουλος , Γεωργάκης): Παλτόγλου 8(1) , Διαμάντης 2, Χαραλαμπίδης 12(3), Αηδονίδης , Μανώλας 4, Στουραίτης 7(1) , Βαμβακάρης 14, Καλαμαράς 8(2), Οικονόμου 8 (1), Βούτας , Κυριακόπουλος 17(3), Χατζηδημητρίου