Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2013

ΕΣΚΑΝΑ:Δύσκολη νίκη πέτυχαν οι Παίδες του Ικαρου Καλλιθέας επι του Κρόνου Αγίου Δημητρίου εκτός έδρας με 43-52 και τερμάτισαν πρώτοι στην βαθμολογία του πρώτου γύρου.

Ο Κρόνος σήμερα ήταν η μόνη ομάδα ύστερα από 12 αγωνιστικές που μπόρεσε να κοντράρει στα ίσα την αήττητη ομάδα της Καλλιθέας. Ο Ίκαρος μπορεί να ξεκίνησε και να τελείωσε τον αγώνα καλά και να πήρε την πολύτιμη νίκη αλλά στην υπόλοιπη διάρκειά του δεν είχε την ίδια σταθερή απόδοση.

Ο Κουρέπης ήταν ο ποιο πολύτιμος παίκτης του Ικάρου, ο οποίος κράτησε στις πλάτες του την ομάδα στα δύσκολα, ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Κρόνος κατάφερε να προηγηθεί με 39-36,  πέτυχε κρίσιμα καλάθια και η ομάδα του πήρε την πολύτιμη νίκη.(Οι δεκαοκτώ πόντοι ήταν δικοί του από τους 52 συνολικούς)
Ο Κρόνος αθόρυβα και με ουσία στο παιχνίδι του ενώ δεν ξεκίνησε πολύ καλά έχανε με 0-6 και 5-14 κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά να κάνει το 11-14 και να δείξει ότι η συνέχεια θα είναι εντελώς διαφορετική.
Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 11-18 υπέρ του Ικάρου.
Στο δεύτερο ο Κρόνος έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας κατάφερε πολύ γρήγορα να ισοφαρίσει σε 18-18 και μάλιστα 4'20'' πριν το τέλος να πάρει για πρώτη φορά και το προβάδισμα με 23-22.Όμως με  ένα τρίποντο του Σκούφη έγινε το 23-25 και έκλεισε και πάλι το ημίχρονο προηγούμενος  ο Ίκαρος  με 25-29.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κρόνος με πολύ καλή ψυχολογία αλλά και με καλές κινήσεις των παικτών του κατάφερε να ξαναπροηγηθεί με 34-33 στο 5'26' αλλά και 4'07''πρίν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να κάνει το 39-36. Όμως από αυτό το σημείο και μετά μίλησε ο εξαιρετικός Κουρέπης ο οποίος κατάφερε μέσα στην αντίπαλη  ρακέτα να πάρει αποφασιστικά ριμπάουντ τα οποία τα εκμεταλλεύτηκε και  πέτυχε  και καθοριστικούς πόντους.

Έτσι έγινε το 39-38 αλλά και το τελικό 39-42.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ίκαρος εκμεταλλευόμενος την ατυχία των παικτών του Κρόνου που σε τρεις περιπτώσεις οι παίκτες του κάτω από το καλάθι δεν μπόρεσαν να βάλουν ούτε ένα πόντο  (στην αρχή δεν έβαλαν καλάθι για 4 λεπτά) κατάφεραν και πήραν το προβάδισμα με 39-44 ,39-45 και 39-50 και έτσι μπόρεσαν να κάνουν  καλό "finιsh"και να πάρουν δίκαια την σημερινή νίκη που τους κρατάει  πρώτους στην κορυφή της βαθμολογίας.

Σήμερα η ομάδα του Ικάρου μπορεί να πήρε το αποτέλεσμα που επιθυμούσε έστω και δύσκολα αλλά θα πρέπει να προβληματιστεί λιγάκι διότι ομάδες που είναι αρκετά δουλεμένες όπως ο Κρόνος και  έχουν καλή κυκλοφορία της μπάλας  αλλά και ευελιξία με  γρήγορους γυμνασμένους παίκτες μπορούν εύκολα να κάνουν την ζημιά.

Την επόμενη Τρίτη ξεκινάει ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος και ο Ικαρος στο ντέρμπι κορυφής θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Πανιώνιο.

Από τον Ίκαρο μας άρεσαν πολύ σήμερα ο Κουρέπης και ο Μακρίδης.
και από τον Κρόνο ο Λουτζής.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα (11-18,25-29,39-42,43-52)

851

Η ομάδα των εφήβων του Ικαρου  αρχίζει να βρίσκει τον πραγματικό της εαυτό και σήμερα δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει εκτός έδρας τον Κρόνο με 47-80 (4-11,13-30,35-55,47-80)