Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2013

Ιστορική νίκη σε κατάμεστο γήπεδο(Ικαρος Χαλκίδας-Απόλλων Πάτρας 72-64)

Όταν το καλοκαίρι ανακοινώθηκε ότι ο Ίκαρος θα αγωνίζεται στην Χαλκίδα όλοι ευελπιστούσαν πως ο κόσμος της πόλης θα αγκαλιάσει την προσπάθεια της ομάδας. Και αυτό συνέβη και με το παραπάνω. Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της ομάδας μας ο κόσμος γέμισε το γήπεδο και βοήθησε σημαντικά την ομάδα να πάρει την πρώτη της νίκη στην Α΄1 απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας.

Ο Ίκαρος διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα στο α’ δεκάλεπτο και μετά το 9-7 και το 15-10 στο 7′, ισοφαρίστηκε στο 8′ σε 16-16. Ο Απόλλων ήταν άστοχος και με 2/4 βολές πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (16-18), πριν ο Γκαγκαλούδης γράψει το 19-18 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου με ένα φοβερό buzzerbeater!
Παρά την αστοχία τους σε βολές (4/10) και τρίποντα (30%), ο Ίκαρος Χαλκίδας διατήρησε το προβάδισμα. Μετά το 25-25 στο 14′, το σκορ έγινε 39-28 χάρη σε επιμέρους 14-3 με το οποίο έχτισε μία διαφορά 9 πόντων (39-30) στο ημίχρονο.
Στο γ’ δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε και τους 12 πόντους υπέρ του Ικάρου (48-36, 51-39), ωστόσο οι Πατρινοί πλησίασαν και με τον Χοτ βρέθηκαν να μειώσουν σε 56-49 στο 30ό λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους 10-5 και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους.
Ωστόσο, ο Ίκαρος φρόντισε να τις εκμηδενίσει στην κρίσιμη περίοδο, καθώς ξανάχτισε διψήφια διαφορά πόντων (70-58). Οι Πατρινοί προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι, αλλά ήταν πια αργά για να μειώσουν περισσότερο.
Ο MVP του παιχνιδιού ήταν ο Ντομινίκ Σάτον που έκανε ένα σπουδαίο παιχνίδι και αμυντικά αλλά και επιθετικά, καθώς μάζεψε 17 ριμπάουντ , ενώ πέτυχε 15 πόντους (6/11δίπ., 0/1τρίπ., 3/8βολ.), έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές κι έκανε 1 λάθος σε 31’48”.
Είναι μια ιστορική νίκη για την ομάδα μας και σε αυτό βοήθησε πολύ και ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο, και όπως δήλωσε και ο Γιάννης Γκαγκαλούδης ο κόσμος της Χαλκίδας είναι ο έκτος παίχτης της ομάδας.