Δευτέρα 20 Μαΐου 2013

Ο Δημήτρης Θεοδωράκος ύψωσε τη γαλανόλευκη στο Σινικό Τείχος. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Έλληνα δρομέα, που νίκησε σε έναν από τους πιο δύσκολους Μαραθώνιους του κόσμου.

Το ιστορικό μνημείο της Κίνας υποδέχθηκε το περασμένο Σάββατο (18/5) χιλιάδες δρομείς, που κλήθηκαν να διανύσουν μια από τις πιο δύσκολες διαδρομές, κατεβαίνοντας και ανεβαίνοντας χιλιάδες σκαλιά μέχρι να φτάσουν στον τερματισμό. Ανάμεσα στους θριαμβευτές κι ένας Έλληνας…

Ο Δημήτρης Θεοδωράκος ανέβηκε στο πρώτο σκαλί, καθώς έκοψε πρώτος μαζί με τους Χόρχε Μαραβίγια και Τζόναθαν Γουάιτ το νήμα του τερματισμού σε 3:32:12, χρόνος που αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνων, κατακτώντας το χρυσό.

Πρώτη γυναίκα και 4η στη γενική κατάταξη, τερμάτισε η Ιταλίδα Σίλβια Σεραφίνι με 3:32:12. Παράλληλα με τον Μαραθώνιο διεξήχθη και ο Ημιμαραθώνιος, με τον Βέλγο Γκόφρι Ντε Μπίλντερινγκ να επικρατεί με 1:38:56. Πρώτη γυναίκα και 6η στη γενική ήταν η Καναδή Κάντις Λορέν Τζόνσον με 1:49.03.
Οι δρομείς ανανέωσαν το ραντεβού τους για το 2014 στις 17 Μαΐου.