Δευτέρα 8 Απριλίου 2013

Την απόλυτη ανατροπή έκανε ο Λέων Μοσχάτου την Κυριακή στο κλειστό γήπεδο του Μοσχάτου, στη ρεβάνς με τον Σαρωνικό, νίκησε με 62-44.

Την απόλυτη ανατροπή έκανε ο Λέων Μοσχάτου την Κυριακή στο κλειστό γήπεδο του Μοσχάτου, στη ρεβάνς με τον Σαρωνικό. Η ομάδα μας νικησε την ομάδα της Αίγινας με 18 πόντους, ανατρέποντας έτσι και την διαφορά του πρώτου αγώνα.

Ο Λέων Μοσχάτου κατέβηκε με νέο προπονητή μια και η παραίτηση του κ. Πούγγουρα μετά την ήττα από τον Τελαμώνα έγινε δεκτή από την διοίκηση. Στο τιμόνι της ομάδας μας βρίσκεται πλέον ο Μοσχατιώτης Γιώργος Κεφαλίδης με μεγάλη εμπειρία και πολλές επιτυχίες στο ενεργητικό του.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Σαρωνικό να προηγείται με 8 πόντους διαφορά και τον Λέοντα να προσπαθεί να βρει την ψυχραιμία για να αντιμετωπίσει την πρόκληση. Κάτι που κατάφερε μια και το δεκάλεπτο έληξε 10-10.

Η διαφορά δυναμικότητας άρχισε να φαίνεται στο 2ο δεκάλεπτο στο οποίο η ομάδα μας πήρε διαφορά 4 πόντων πηγαίνοντας στο ημίχρονο με σκορ 26-22.

Το 3ο δεκάλέπτο ήταν σαρωτικό για την ομάδα μας. Με σκορ 24-12 έβαλε πλώρη όχι μόνο για την νίκη αλλά και για την πολύτιμη διαφορά των +15 πόντων που χρειαζόταν.

Στο 4ο δεκάλεπτο η καλή εμφάνιση της ομάδας μας συνεχίστηκε κα όλα θα έληγαν χωρίς πρόβλημα, αν ο διαιτητής Φασόλης δεν δεχόταν απειλές κατά ζωής και δεν αποφάσιζε να διακόψει το παιχνίδι 1:53 πριν την λήξη του. Μετά την έλευση της αστυνομίας ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά και βρήκε την ομάδας μας νικήτρια με σκορ 62-44.

MVP του αγώνα ο Φελλάς που με την εκπληκτική του ευστοχία έδωσε στην ομάδα μας πολύτιμες ανάσες.

Λέων Μοσχάτου (Κεφαλίδης): Παναγιωτόπουλος, Κόλλιας 12, Παυλιάς 1, Μάλτας, Φελλάς 18 (4), Δημάκης 10 (1), Βουλάς, Βασιλάκος 17 (3), Αλβέρτης, Αλεξίου 4 (1), Ραπανάκης, Κουρδούτης

Σαρωνικός (Καρβούνης): Δαχρετζής 15 (1), Σπαρρής, Βογιατζόγλου 4, Μπούργος, Σολωμός 4 (1), Κουνάδης 8, Ψωμιάδης, Μπήτρος 13 (2), Τζίτζης, Ρετσίνας, Χαριάτης, Μπάλλιας

Δεκάλεπτα : 10-10, 16-12, 24-12, 12-10

Ημίχρονο : 26-22

Τελικό : 62-44