Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2013

Με 1-4 νίκησε η Αθλητική Ενωση Μοσχάτου την Ελλάς Ποντίων στο γήπεδο Ορυζομύλων για το πρωτάθλημα του πρώτου ομίλου της ΕΠΣΠειραιά.

Η ομάδα μας έδειξε και πάλι στο πέμπτο συνεχόμενο αγώνα της μετά  τις  ΑΕ Αίγινα,ΑΕ  Φαλήρου  Ίκαρο Καλλιθέας,Νέους Δραπετσώνας αλλά και το σημερινό με την Ελλάς Ποντίων ότι το φορμάρισμα που διανύει δεν είναι καθόλου τυχαίο.Διότι βασίζεται στις καλές βάσεις που έχει βάλλει η ομάδα από την αρχή του πρωταθλήματος.Και μπορούμε να πούμε πλέον ότι άρχισε να δείχνει και την πραγματική της αξία, μετά την ήττα που γνώρισε από την ΑΕ Περάματος  παρότι έμεινε λίγο πίσω από τον τότε πρωτοπόρο Αετό Κορυδαλλού δεν πτοήθηκε και  γρήγορα μπόρεσε να αντεπεξέλθει στις δυσκολίες και να πείσει τον εαυτό της ότι είναι η καλύτερη και να το δείξει στο γήπεδο στους επόμενους νικηφόρους αγώνες  τους οποίους μάλιστα τους περισσότερους τους καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΜΑΣ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΊΤΕ  ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΔΙΨΑΣΜΕΝΟΙ  ΓΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ   ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΑΣ ΣΙΓΟΥΡΑ  ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ.

Εμείς  από εδώ στο blog  θα  επιμείνουμε και θα  τονίσουμε και πάλι την σημασία που έχουν οι  βαθμοί  που παίρνει η κάθε ομάδα στους  εκτός έδρας  αγώνες της.

Στην αγωνιστική πλευρά του σημερινού παιχνιδιού πολύ γρήγορα μόλις στο 5' ο Καράμπελας με ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του αντιπάλου(όπως και με την Οδηγήτρια) αιφνιδίασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και η ομάδα μας προηγήθηκε με 0-1.

Πρωτού ακόμα συνέλθουν οι παίκτες της Ελλάς Ποντίων ο Ντάφλας με κοντινή κεφαλιά έγραψε στο 12' το 0-2.

Στο 25' ο Στούπης με μακρινό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή παραλίγο να κάνει το 0-3 αλλά η μπάλα βγήκε πολύ λίγο  άουτ.

Στο επόμενο λεπτό στο 36' κατάφερε ο Κοντοπάνος έπειτα από λάθος του σέντερ μπακ με κοντινό σουτ να σκοράρει και να κάνει το 0-3.

Η ομάδα μας πλέον υπερείχε και στο 35' και πάλι ο Κοντοπάνος έγραψε το 0-4.

Η Ελλάς Ποντίων στο 37' κατάφερε έπειτα από ένα καλό συνδυασμό των παικτών της να μειώσει σε 1-4.

Το ημίχρονο τελείωσε με 1-4 υπέρ του Μοσχάτου.

Η αντίπαλη ομάδα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ποιο δυναμικά και πίεσε για να πετύχει και δεύτερο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε έχασε ευκαιρίες  στο 56' όπου κεφαλιά του επιθετικού της παίκτη βγήκε πολύ λίγο άουτ.

Στο 75' σε εκτέλεση  φάουλ  η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασόπουλου.

Ευκαιρίες για γκολ είχε και το Μοσχάτο με τον Κοντοπάνο όπου σε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα απέτυχε να σκοράρει για τρίτη φορά σήμερα,αλλά και στο 65' ο Στούπης μόνος με το τερματοφύλακα απέτυχε να κάνει το 1-5.